WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Валютний ринок України на кінець 2001 року - Реферат

Валютний ринок України на кінець 2001 року - Реферат

РЕФЕРАТ
НА ТЕМУ:
ВАЛЮТНИЙ РИНОК УКРАЇНИ
НА КІНЕЦЬ 2001 РОКУ
Валютний ринок нинi живе одними торгами - робити курсові прогнози стає дедалі важче: якщо ще місяць тому на кінець року обіцяли 5,5 грн/$1, то зараз прогнозують 5,4 грн/$1.
Зараз прогнози змінюються в режимі реального часу. Як у тій приказці: за що боролися, на те й напоролися. Доволі довго банкіри скаржилися, мовляв, український валютний ринок дуже зарегульований - як Національний банк скаже, так і буде. Коли ж тиждень тому фінансистам пригрозили тим, що віддадуть ринок в їхні руки, вони не на жарт перелякалися.
Все почалося з того, що голова Національного банку Володимир Стельмах раптом заявив, що НБУ може припинити купівлю доларів на міжбанківському ринку. Якщо зважати на те, що Нацбанк залишається головним покупцем ВКВ, то в разі його ігнорування міжбанку відразу можна передбачити девальвацію долара. А цей "американський товариш" і так потерпає останнім часом - минулого тижня його опустили до 5,29 грн/$1. Серце експортера ледь-ледь витримує...
Попиту на ВКВ немає через винахідливість підприємців
Щоправда, за кілька днів у головному банку заспокоїли: "НБУ в жодному разі не може піти з валютного ринку та здійснювати якусь іншу політику", - заявив директор департаменту валютного регулювання Нацбанку Сергій Яременко. Він запевнив, що політика Національного банку спрямовуватиметься на стабільність валютного курсу. Аби підтримувати цю саму стабільність, довелося встановити черговий рекорд - довести валові міжнародні резерви НБУ до рівня $3 млрд. Доходило до того, що щодня купували від $5 млн до $40 млн. Ревальвація виявилася неминучою.
Природу завеликої пропозиції ВКВ на міжбанківському ринку банкіри пояснюють двома факторами. Перший - продаж валютної виручки від реалізації цьогорічного врожаю. Можливі прибутки тільки від продажу зерна оцінювалися в $4 млрд. Щоправда, реалізація цієї валюти щойно розпочалася. Другий - перекачуванням банківських коштів. Вітчизняні підприємці нарешті прислухалися до порад кредитуватися не в національній валюті, а в доларах. Зважаючи на здорожчання гривневих ресурсів, це стає дедалі вигідніше, адже гривневі ставки збільшуються. Тож класичною стала схема - отримання валютного кредиту та продаж його на міжбанківському ринку. У цілому неабияке пропонування "зелених" може тривати ще протягом кількох тижнів. Цього часу має вистачити й на підвищення попиту, який катастрофічно падає протягом останніхмісяців.
За словами банкірів, зменшення попиту на іноземні гроші пояснюється все тими ж цінами на гривню. Почасти імпортерам просто невигідно віддавати нацвалюту: аби розрахуватися зі своїми партнерами ВКВ, вони звертаються чи то до материнських структур (якщо це дочірня компанія), чи то до своїх представництв за межами України з проханням здійснити проплату за тим чи іншим контрактом. Таким чином, український міжбанківський ринок залишається без таких необхідних заявок на придбання. А підприємці заощаджують на різниці в курсах.
Наприкінець року експортери мають задовольнитися девальвацією гривні
Мало хто зараз може точно сказати, скільки триватиме дисбаланс між продажем і купівлею на вітчизняному валютному ринку. Адже вже кілька разів доводилося розчаровуватися: останній - коли девальвацію гривні обіцяли на початку осені. Але ж тоді приплив ВКВ забезпечив агропромисловий комплекс. Сьогодні залишається гадати, на скільки вистачить "селянської" валюти. Очікування різні - від одного до двох місяців.
На зменшення продажу "зелених" АПК мають вплинути наслідки американських торгових санкцій (година "Ч" - 15 листопада, якщо парламент не прийме антипіратського закону). Скажімо, металургійна галузь, основний експортер вітчизняної продукції в США, більше не зможе в колишніх обсягах забезпечувати ринок вільноконвертованою валютою - пропонування буде менше.
Відповідно прогнозується збільшення попиту на долари. Крім того, підприємствам доведеться повертати валютні кредити, які вони нинi так активно беруть, - зазвичай це тримісячні позики. Доходить до того, що в портфелях деяких банківських установ валютних позик більше, ніж гривневих. Щоправда, на всю банківську систему ця тенденція ще не поширилася. Так, за даними Національного банку, кредитні портфелі комерційних банків позаминулого тижня збільшилися на 0,12 млрд грн (або на 0,5%), і становили на 26 жовтня 25,74 млрд грн, у тому числі 14,13 млрд грн у національній валюті.
Зважаючи на всі ці фактори, тиск на курс гривні має бути доволі потужний. Відтак дилери прогнозують девальвацію до рівня 5,4-5,5 грн/$1. Врятувати українську валюту від падіння можуть хіба що іноземні інвестори. У разі домовленості з Міжнародним валютним фондом і Всесвітнім банком в Україну до кінця цього року може надійти ще близько $300 млн.

 
 

Цікаве