WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Відділ Папоротеподібні. Загальна характеристика - Реферат

Відділ Папоротеподібні. Загальна характеристика - Реферат

Відділ Папоротеподібні. Загальна характеристика.
Це один з відділів вищих спорових рослин. Поширені по всій земній кулі, починаючи з пустель і закінчуючи болотами, багато видів - мешканці прісних водойм. Сучасні папороті в основному представлені трав'янистими рослинами. Дерево видні папороті зустрічаються в тропічних лісах, утворюючи нерідко папоротеві джунглі. Це дерева до 25 м висоти з пучком величезних вічнозелених листків на верхівці, так, що зовні нагадують пальму. Трав'янисті тропічні папороті часто оселяються на деревах. Це так звані епіфіти. Розміри папоротей від декількох мм до 25 м висотою.
Сильно розвинуте чергування поколінь, причому спорофіт і гамет офіт абсолютно самостійні. Спорофіт досягає сильного розвитку і домінує над гамет офітом, який мало диференційований і розвинутий слабо.
Папороті - це багаторічні рослини з коренями і великими перисторозсіченими листками, що мають назву вайї. У молодому віці листки звичайно равликоподібно закручені і ростуть верхівкою, як пагони; розміри від мм до 3 м в довжину, об'єднує дві функції: спороношення і фотосинтезу.
"Завоювання" папоротеподібними суші виявилось неповним, оскільки покоління гамет офіту може існувати лише при наявності вологи і тіні, а для запліднення необхідна вода. Спорофіт - типова сухопутна рослина.
Різноманітність папоротей.
Різноспорові: марсилія, сальвінія, азола.
Рівноспорові: щитник чоловічий, без щитник жіночий, орляк, багатоніжка.
До Червоної книги України занесено: вудсію альпійську, адіантум Венерине волосся, ключ-трава, сальвінія плаваюча. Вудія альпійська може швидко зникнути, оскільки дуже тонко реагує на зміну умов існування, особливо на забруднення повітря. Адіантум Венерине волосся зникає внаслідок порушення місцезростань. В Карпатському заповіднику охороняється ключ-трава.
Щитник чоловічий (чоловіча папороть).
Це багатолітня трав'яниста рослина з добре розвиненим кореневищем (видозмінений підземний пагін), від якого відходять численні додаткові корені. Листки (вайї) великі до 1 м довжини, вони стеблового походження і ростіть верхівкою, як стебло. В листках можна розрізнити жилки, епідерміс і продихи. На зиму листки відмирають. Такі рослини становлять собою особини нестатевого покоління - спорофіт.
На нижньому боці листкових пластинок розміщені коричневі горбки - соруси, в яких містяться спорангії - де дозрівають спори. При утворенні спор відбувається редукційний поділ, внаслідок якого в ядрі кожної спори гаплоїдний набір хромосом. Спори розсіюються при розриві стінки спорангія. Число спор на одній рослині - сотні мільйонів іноді мільярдів. Утворюються спори в другу половину літа.
Потрапивши на вологий ґрунт, спора проростає у маленьку зелену серцеподібну пластинку величиною до 1 см2. Ця пластинка називається заростком. Вона прикріплюється до ґрунту ризоїдами. Це статеве покоління папороті - гаметофіт. На гаметофіті утворюються чоловічі статеві органи - антеридії, та жіночі статеві органи - архегонії. Заросток щитника чоловічого - двостатевий. Але яйцеклітини та сперматозоїди на одному заростку дозрівають в різний час, тому запліднення перехресне.
Запліднення відбувається звичайно у водному середовищі - під час роси або дощу утворюється диплоїдна зигота, яка дає початок зародку, що проростає в нову рослину нестатевого покоління. Поки спорофіт не почне самостійно синтезувати, він живиться за рахунок гаметофіту.
Отже в життєвому циклі щитника чоловічого йде чергування двох поколінь: гаметофіту та спорофіту, який домінує. Гаметофіт - пристосований до життя в умовах зволоження, а спорофіт - сухопутна рослина.
яйцеклітини і запліднює її, утворюючи зиготу, з якої розвивається зародок, а потім дорослий хвощ - спорофіт (2n).
У хвоща польового є ще і літній пагін - галузистий асимілюючий, який утворюється за допомогою вегетативного розмноження. Після дозрівання спор, спороносний пагін відмирає, а з кореневища виростає літній пагін зелений. Цей пагін безплідний. По всій довжині пагона утворюються мутовки гілочок. Ці пагони тримаються на протязі всього літа. Листки розвинені слабо. Стебло і гілочки зелені і замість листків беруть участь у процесі фотосинтезу.
Вимерлі форми хвощів відіграли важливу роль в утворенні кам'яного вугілля.
Хвощі - індикатори кислих ґрунтів.
Хвощі - злісні бур'яни (розмножуються кореневищем).
Хвощі - отруйні, бо містять речовини, що руйнують деякі вітаміни в організмах тварин.
1. У деяких місцевостях молоді спороносні пагони та кореневища, багаті на крохмаль, вживають у їжу.
Літні пагони використовують як сечогінний та кровоспинний засіб.
Стебла хвощів використовують для шліфування металу, чищення посуду.
Відділ Плауноподібні.
Плауноподібні - це багаторічні трав'янисті рослини до 30 см у висоту, ті невитривалі. Середовище життя - хвойні ліси, заболочені луки, тропічні райони. В їх життєвому циклі переважає спорофіт (нестатеве покоління). Серед плаунів є рівноспорові: плаун булавовидний; та різноспорові: селагінела, молодильник. Виникнення різноспоровості сприяло пристосуванню та виживанню рослин на суші.
Плауни мають справжні корені, пагони галузяться дихотомічно (тобто вил часто розгалужуються) густо вкриті маленькими вузькими ланцето видними листочками, що мають продихи і одну жилку. Добре розвинені провідна та покривна тканина (корінь, стебло).
Плаун булавовидний. Особливості будови та процесів життєдіяльності.
Він має дихотомічно розгалужене, густо вкрите дрібними листочками стебло, що

 
 

Цікаве

Загрузка...